Gutisk Waúrd fra-qiman

sv.IV+dat to expend, spend, consume

« Back to Lexicon

Principal parts: fra-qiman, fra-qam, fra-qemun, fra-qumans (click to search usasge on Wulfila.be)

Verb: to expend, spend, consume
Present
 Sing.DualPl.
1st fra-qima fra-qimōs fra-qimam
2nd fra-qimis fra-qimats fra-qimiþ
3rd fra-qimiþ - fra-qimand
Present Subjunctive
 Sing.DualPl.
1st fra-qimáu fra-qimáiwa fra-qimáima
2nd fra-qimáis fra-qimáits fra-qimáiþ
3rd fra-qimái - fra-qimáina
Preterite
 Sing.DualPl.
1st fra-qam fra-qēmu fra-qēmum
2nd fra-qamt fra-qēmuts fra-qēmuþ
3rd fra-qam - fra-qēmun
Preterite Subjunctive
 Sing.DualPl.
1st fra-qēmjáu fra-qēmeiwa fra-qēmeima
2nd fra-qēmeis fra-qēmeits fra-qēmeiþ
3rd fra-qēmi - fra-qēmeina
Passive
 Sing.DualPl.
1st fra-qimada - fra-qimanda
2nd fra-qimaza - fra-qimanda
3rd fra-qimada - fra-qimanda
Passive Subjunctive
 Sing.DualPl.
1st fra-qimáidáu - fra-qimáindáu
2nd fra-qimáizáu - fra-qimáindáu
3rd fra-qimáidáu - fra-qimáindáu
Imperative
 Sing.DualPl.
1st - - fra-qimam
2nd fra-qim fra-qimats fra-qimiþ
3rd fra-qimadáu - fra-qimandáu
Present Participle
Feminine
 Sing.Pl.
Nom fra-qimandei fra-qimandeins
Voc fra-qimandei fra-qimandeins
Acc fra-qimandein fra-qimandeins
Gen fra-qimandeins fra-qimandeinō
Dat fra-qimandein fra-qimandeim
Masculine
 Sing.Pl.
Nom fra-qimands, fra-qimanda fra-qimandans
Voc fra-qimanda fra-qimandans
Acc fra-qimandan fra-qimandans
Gen fra-qimandins fra-qimandanē
Dat fra-qimandin fra-qimandam
Neuter
 Sing.Pl.
Nom fra-qimandō fra-qimandōna
Voc fra-qimandō fra-qimandōna
Acc fra-qimandō fra-qimandōna
Gen fra-qimandins fra-qimandanē
Dat fra-qimandin fra-qimandam
Past Participle
Strong Feminine
 Sing.Pl.
Nom fra-qumana fra-qumanōs
Voc fra-qumana fra-qumanōs
Acc fra-qumana fra-qumanōs
Gen fra-qumanáizōs fra-qumanáizō
Dat fra-qumanái fra-qumanáim
Strong Masculine
 Sing.Pl.
Nom fra-qumans fra-qumanái
Voc fra-qumans fra-qumanái
Acc fra-qumanana fra-qumanans
Gen fra-qumanis fra-qumanáizē
Dat fra-qumanamma fra-qumanáim
Strong Neuter
 Sing.Pl.
Nom fra-quman, fra-qumanata fra-qumana
Voc fra-quman, fra-qumanata fra-qumana
Acc fra-quman, fra-qumanata fra-qumana
Gen fra-qumanis fra-qumanáizē
Dat fra-qumanamma fra-qumanáim
Weak Feminine
 Sing.Pl.
Nom fra-qumanō fra-qumanōns
Voc fra-qumanō fra-qumanōns
Acc fra-qumanōn fra-qumanōns
Gen fra-qumanōns fra-qumanōnō
Dat fra-qumanōn fra-qumanōm
Weak Masculine
 Sing.Pl.
Nom fra-qumana fra-qumanans
Voc fra-qumana fra-qumanans
Acc fra-qumanan fra-qumanans
Gen fra-qumanins fra-qumananē
Dat fra-qumanin fra-qumanam
Weak Neuter
 Sing.Pl.
Nom fra-qumanō fra-qumanōna
Voc fra-qumanō fra-qumanōna
Acc fra-qumanō fra-qumanōna
Gen fra-qumanins fra-qumananē
Dat fra-qumanin fra-qumanam

This site is copyright © 2016-2019 Julie Gagnon. You may download, store, print, and disseminate these lessons for educational use provided you do not charge a fee or any other remuneration. Additionally, lexical entries sourced from Wiktionary retain the same CC-BY-SA license as the original. All other rights reserved.
Background image: St. Joseph's Oratory, Montréal, QC.
The Hrabnaskufta font is licensed under the SIL Open Font License OFL-1.1.